Firma ISCAREX s.r.o.ISCAREX pohárTermínovka 2023KraličákCestování s Honzou
Hlavní strana
Podporují nás
ISCAREX, s.r.o.ISCARPardubický krajČeský běhBackground

Hanka Jirásková - v rodinných stopách

Sport číslo jedna byl pro mě až do letošního května volejbal, svěřuje se Hanka Jirásková: Hrála jsem ho od dětství a postupně se dopracovala až do první juniorské ligy.

Trvalé bydliště má sice v Lanškrouně, kde vystudovala také gymnázium, ale teď se několik příštích let bude zřejmě zdržovat převážně v Olomouci, neboť tu zahájila studium na Palackého univerzitě na fakultě tělesné kultury a vybrala si obor rekreologie. Tím je dáno a je také nad slunce jasné, že právě dosáhla nádherného věku dvaceti let.

Já se objevovala na běžeckých závodech už od mala, popisuje své první atletické krůčky: Jezdila jsem s mamkou na všechny sportovní akce. No, a když už jsem tam byla, tak jsem si to také zkusila. Nakonec proč bych si nezazávodila. Neměla jsem s tím žádný problém. Objížděli jsme s Iscarex teamem celý Český pohár v bězích do vrchu a také Iscarex cup a já závodila už od roku 2001 i na těchto těžkých tratích.9. 6. 2001, CENA FIRMY ISCAREX Dolní Morava - Králický Sněžník


Řadou běžců jsem sice byla často kritizována, že jako dítě bych tyto náročné trasy absolvovat neměla. Jenže pro mě to bylo opravdu jen udržování fyzické kondice, protože v té době byl sportem mého srdce volejbal. Proto jsem si také z těch řečí nic nedělala, nechala všechny ty rozumné názory být a nevšímala si jich. Nakonec, mě to takto bavilo a to bylo pro mě nejdůležitější. Ostatně, stejně si vesměs do ničeho moc mluvit nenechám.

Zlom nastal až v zimě roku 2008. Nezbylo jí nic jiného, než se rozhodnout čemu dá přednost a po dlouhém váhání a zvažování všech pro a proti, volejbal musel ustoupit a běhání se vyšvihlo ze suterénu zájmu až na místo nejvyšší. Pustila jsem se trochu víc do přípravy na běžecké soutěže, hodnotí změnu svých sportovních priorit všestranně talentovaná běžkyně: Začala jsem o tréninku také dost přemýšlet. Základní a nejdůležitější informace a zkušenosti jsem si převzala od mamky. Velmi si rovněž vážím taktických a tréninkových rad, o které se mnou podělil Pavel Dobšíček. Nyní vede mou přípravu Robin Vohlídal.27. 7. 2002, Rokytnice nad Jizerou - Dvoračky


Přestože nikdy na žádném závodě na dráze nestartovala (snad kromě letošní pětky v Králíkách - pozn. Bahen :), to neznamená, že si to nevyzkouší a určitě to bude co nejdříve. Sama to plánuje a nakonec v Olomouci to na fakultě bude stejně zřejmě součástí výuky. Mimo to ji lákají silniční běhy, kde určitě bude chtít změřit své síly a schopnosti s našimi nejlepšími vytrvalkyněmi.

Ovšem i její dosavadní výsledky v Českém poháru v bězích do vrchu nejsou nijak zanedbatelné, přesto, že se jim nevěnovala naplno, dokázala v kategorii juniorek dvakrát zvítězit, jednou skončila druhá a jednou třetí. Tedy úspěšnost jak se patří. Výkony v roce 2005 jí dokonce vynesly i start na Mistrovství světa na Novém Zélandu, kde skončila na výborném 31. místě mezi juniorkami.4. 7. 2004, Běh na Kozlovský kopec


Mám ráda přírodu, vyznává se: díky běhům do vrchu jsem se dostala do úžasných koutů naší země, ale to, co jsem uviděla na Novém Zélandu, to předčilo všechna má očekávání. Tak nádherné přírodní scenérie se jen tak hned někde neuvidí. Ne nadarmo se tam točí řada filmů. Takové exteriéry se prostě jinde nenajdou.

Mezi její oblíbené závody patří Dvoračky, Cena Tolštejnského panství v Dolním Jiřetíně, Běh na Králický Sněžník a Běh na Lysou horu, tedy ten po silnici. Vyhovují jí spíš běhy do kopce, povrch a terén už nehraje takovou roli, ale ty seběhy, těch kdyby bylo co nejmíň. Tam je zatím její slabší místo, ale i na tom určitě začne v nebližší době pracovat. I když už teď ví, že v Olomouci to nebude jednoduché, neboť leží v dokonalé rovině a nejbližší vrchy jsou až na dost vzdáleném Svatém Kopečku. Nakonec i tam se dá dobře dostat místní dopravou a klidně pak může využít oblíbených tras olomouckých běžců v čele s naší nejlepší současnou vytrvalkyní Petrou Kamínkovou, která přímo tam ve svém penzionu bydlí. Také zde převážně nabírá tréninkové objemy a odtud pak vyráží na silniční i dráhové závody i nás a po celé Evropě.1. 7. 2009, Králický ovál (5 km na dráze)


Mám ráda už od dětství tu báječnou a přátelskou atmosféru, která na bězích do vrchu panuje, až na nějaké ty připomínky k mým startům, tvrdí upřímně Hanka: Jen mi vadí to, že mají tyto závody menší prestiž, než jiné běhy u nás. Díky tomu se tam schází také menší konkurence, i když je pravda, že to by se mi mělo spíš líbit. Snadněji se tak dostanu na bednu, ale já raději běžím s nejlepšími, abych si s nimi mohla srovnat svoji výkonnost a věděla, jak na tom jsem v porovnání s ostatními. A hlavně pak vím, kde mám v přípravě nejvíc přitvrdit.

Ve svém životě se nikdy neřídila žádnými vzory, ale ráda se nechá inspirovat zajímavými lidmi a to nejen běžci. Má značně širší spektrum zájmů, i když sport v tomto jejím okruhu rozhodně převládá. V rámci tréninku si doplňkově s oblibou občas vyjede na kole, obuje i inline brusle a v zimě se nebojí spustit zase z kopců dolů, jenže tentokrát raději na snowboardu. Dělá i něco pro mladé a začínající dívky, protože díky zkušenostem ze své oblíbené míčové hry může vypomáhat jako trenérka s přípravou malých volejbalistek.

Jakmile se v takové životní náplni, pro kterou se nyní rozhodla, najde nějaká volná chvilka, ráda se podívá na pěkný film v kině nebo vyrazí do divadla, nejraději na muzikály. Sport všeobecně, tedy nejen běh, to musím zdůraznit, mě naučil nikdy se nevzdávat a bojovat až do konce. Jsem přesvědčená, že to je nejlepší škola pro můj budoucí život, ať už mě pak nasměruje kamkoliv. I když teď jsou pro příští roky mojí prioritou univerzita a běhy do vrchu, říká Hanka Jirásková, mladá krev našich vrchařských soutěží.


Hanka Jirásková - výsledky a fotogalerie


Zdeněk Smutný

Článek byl publikován 04.12.2009, 07:04:25